Invázióbiológiai konferencia
Plenáris előadók
Dr. Philip Hulme
Philip Hulme az új-zélandi Lincoln Egyetem professzora, aki úttörő munkát végzett a „One biosecurity” koncepcióval kapcsolatban, amely az emberi, állati, növényi és környezeti egészséget integrálja a biológiai biztonságot fenyegető veszélyek átfogó kezelése érdekében. Interdiszciplináris megközelítése hangsúlyozza ezen ágazatok összekapcsolódását az inváziós idegenhonos fajok hatásainak hatékony megelőzése és csökkentése érdekében. Munkássága nagyban hozzájárult ahhoz, hogy rávilágítson a hagyományos határokat átlépő egységes biológiai biztonsági stratégia szükségességére, amelynek célja a globális egészség és a biológiai sokféleség védelme a biológiai inváziók által jelentett növekvő kockázatokkal szemben.
Dr. Petr Pyšek
Petr Pyšek a Cseh Tudományos Akadémia Botanikai Intézetének inváziós ökológiai osztályának vezetője, valamint a prágai Károly Egyetem ökológia professzora. Kutatási érdeklődése a biológiai inváziókkal kapcsolatos kérdések széles körére terjed ki, beleértve a makroökológiai tényezők szerepét, idegenhonos növényfajok előfordulásainak globális mintázatait, a fajok inváziójának mechanizmusait, az élőhelyek invázióját, az inváziós folyamatokat és az idegenhonos fajok hatását. Több mint 500 tanulmányt publikált a Web of Science-ben regisztrált folyóiratokban, amelyek több mint 60 000 idézést kaptak. 2014 óta rendszeresen szerepel a Környezet és ökológia kiemelten hivatkozott kutatói között (Clarivate Web of Science). Számos nagy nemzeti projektet vezetett, és partnerként vett részt több uniós projektben. Az elmúlt évtizedben társalapítója volt a GloNAF (Global Naturalized Alien Floras) adatbázisnak, amely lehetővé tette számos inváziós hipotézis felülvizsgálatát és tesztelését, és nemrégiben hozzájárult a biológiai inváziókról szóló IPBES-jelentéshez is. 1999 óta a Cseh Botanikai Társaság folyóiratának, a Presliának a főszerkesztője, 2017-ben pedig megalapította a Biological Invasions című folyóirat Alien Floras and Faunas szekcióját. Számos rangos nemzeti és nemzetközi díjakat kapott, köztük az Amerikai Ökológiai Társaság Robert H. Whittaker Kiváló Ökológus Díját (2017), a Nemzetközi Biogeográfiai Társaság Alfred Russel Wallace-díját (2021), illetve a Cseh Nemzeti Díjat (2022).
Dr. Piero Genovesi
Piero Genovesi állatökológiából doktorált, a Környezetvédelmi és Kutatási Intézet (ISPRA) olasz természetvédelmi szolgálat vezetője, és az IUCN SSC Inváziós fajok szakértői csoportjának elnöke. A kanadai Concordia Egyetem (Montreal, Kanada) tudományos munkatársa, valamint a dél-afrikai Stellenbosch Egyetem Invázióbiológiai Központjának nemzetközi tudományos tanácsadója. 2013 óta tagja az IUCN Fajmegőrzési Bizottságának irányítóbizottságának. Fő tevékenységi területe az inváziós fajok kutatása és a kapcsolódó szakpolitikai döntéshozatal, társszerzője az inváziós idegenhonos fajokkal kapcsolatos európai stratégiának. Világszerte a legbefolyásosabb környezetvédelmi kutatók között tartják számon, több mint 200 tudományos cikket és könyvet publikált. 2018-ban, 2019-ben, 2020-ban, 2021-ben és 2022-ben felkerült a világ legjobban idézett kutatóinak listájára. Az inváziós fajok témájában Piero Genovesi szoros együttműködést folytat az összes főbb nemzetközi intézménnyel, így például a Biológiai Sokféleség Egyezménnyel, az Európai Unióval, a FAO-val és a Berni Egyezménnyel. Piero Genovesi a tudományos ismeretterjesztés terén is aktív, 2024-ben könyvet adott ki az idegenhonos fajokról, és két gyermekkönyvet írt, az egyiket 2019-ben „Környezetvédelmi könyv” díjjal jutalmazták.