Skip to main content
Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium
Azonosítószám: RRF-2.3.1-21-2022-00006

Hírek

invasive species, raccoon in Germany, mosómedve Németországban

Mosómedve konferencián jártunk ott, ahol elkezdődött…

Az ENL Invázióbiológia Divíziójának munkatársai előadást tartottak a 2025. márciusában, Németországban megrendezett 3. „EURORACCOON Meeting” konferencián

I. Invázióbiológiai és ökobiztonság konferencia

Magyarországon az első konferencia a témában lehetővé tette az idegenhonos inváziós fajokról szóló országos és nemzetközi vitát – végre egy közös cselekvési terv a láthatáron

Kiskunság, inzáziós növényfajok, élőhely helyreállítás, invasive plant species

Új tanulmány az inváziós fajok jelenlétéről kiskunsági élőhely-helyreállítási területeken

A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont egyik új tanulmánya jelent meg nemrégiben a Tájökológiai Lapok 22. évfolyamának 2. számában, „A lokáció, az irány és a távolság összefüggéseinek vizsgálata az inváziós fajok tömegességére kiskunsági élőhely-helyreállítási kísérletek táji környezetében” címen.

Cloth-dispersed seeds

Az inváziós növényfajok ruházaton terjedő magjai túlélik a mosógépi mosást

Mindennapjaink során a növényfajok magjai gyakran észrevétlenül is megtapadnak a ruházatunkon, ami az egyre növekvő globális mobilitásnak köszönhetően fontos esemény lehet a biológiai inváziók folyamatában. A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont „Lendület” Vegetáció és Magbank Dinamikai Kutatócsoportjának tanulmánya szerint a legtöbb ruhára tapadt mag a szokásos háztartási mosási kezelések után is életképes marad.

Inváziós szúnyogok lehetséges elterjedése

Közösségi megfigyelések (citizen science) segítségével vizsgálták a kutatók három inváziós szúnyogfaj magyarországi elterjedésését.

Mire jó a zümmögés? Bioakusztikus vizsgálatok a szúnyoglaborban

Az Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium Szúnyogmonitor programjánek kutatói egy új laboratóriumot hoztak létre, ahol inváziós szúnyogokat tenyésztenek és a szúnyogok akusztikus viselkedését vizsgálják.

Növényi invázió hatása a talajban fészkelő méhekre

A ritkán vizsgált talajban fészkelő méhek igen érzékenyek a növényi invázió okozta vegetációs, virágkínálati, és talajtulajdonságbeli változásokra.

Őslakosok tájainak inváziós fertőzöttsége a világban

A biológiai inváziók egyre nagyobb kihívást jelentenek szerte a világban. Közben általánosan felismertté és elismertté vált, hogy az őslakos népek (Indigenous Peoples) területei kulcsfontosságú szerepet játszanak a biológiai sokféleség globális megőrzésében.

A homoki prérifű inváziója

A homoki prérifű (Sporobolus cryptandrus) magyarországi inváziója főként a sérülékeny nyílt homokpusztákat veszélyezteti. Mivel már jelentős hazai terepi tapasztalat és kutatási eredmény gyűlt össze a fajról, és ennek alapján nagyon súlyos problémával állunk szemben, szükségessé vált egy széleskörű szakmai találkozó megszervezése, amelynek keretében a szakemberek megvitathatják a homoki prérifű hazai inváziójának legégetőbb kérdéseit.

Mi az inváziós fűfajok sikerének kulcsa? Új cikkünk az Oikos-ban

A kanadai University of Alberta kutatóinak vezetésével az ÖK ’Lendület’ Vegetáció és Magbank Dinamikai Kutatócsoport tagjai is részt vettek egy nemzetközi vizsgálatban, ami az inváziós fűfajok sikerességének kulcsát kutatta.

A tarvágásokban sok zavarástűrő és inváziós növényfaj jelenik meg, és populációjuk több évig fennmarad

Az örökerdő üzemmóddal kezelt területek ellenállóbbak lehetnek a zavarástűrő és invazív fajokkal szemben, mint a vágásos gazdálkodás alatt lévő területek, ezért az örökerdő üzemmóddal kezelt területek arányának növelése hazánkban mind ökológiai, mind természetvédelmi szempontból fontos lenne.

SEEN Hungary 2024 – Citizen Science Konferencia és Workshop

2024. januárjában a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont Evolúciós Ökológia Kutatócsoportja életre hívta a hazai természetvédelmi és ökológiai témájú közösségi tudományos projektek hálózatát.

Az őshonos növényfajoknak kiemelt szerepe van az inváziónak ellenálló növényközösségek helyreállításában

A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont, Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium, Invázióbiológiai Divíziókeretében több kutatócsoport együttműködésével a vetőmag-alapú ökológiai restaurációs kísérletekkel kapcsolatban megjelent tanulmányok szisztematikus áttekintése és meta-analízise alapján azt vizsgálták, hogy a funkcionális hasonlóság, a vetési sűrűség és az elsőbbségi hatások milyen lehetőségeket jelentenek az invázióval szembeni ellenállás növelésében

Az ökológusoknak és a kirándulóknak is jelentős szerepe van az inváziós növényfajok magjainak terjedésében

A növényi magok hosszútávú terjedésének az ember az egyik leghatékonyabb vektora. Hatékonyságunk kulcsa abban rejlik, hogy a globális közlekedés, kereskedelem és turizmus fejlődésével a Föld távoli pontjai között is egyre könnyebben és gyorsabban közlekedünk. Az eddigi vizsgálatok alapján a ruházat segítségével terjedő növények többsége gyom- és inváziós faj, amelyek súlyos természetvédelmi problémákat okoznak, különösen az elszigetelt élőhelyeken

Az invázióbiológiai divízió kutatásai az Eurázsiai Gyep Konferencián

A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont Lendület Vegetáció és Magbank Dinamikai Kutatócsoportja és a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság főszervezésével az idén Szarvason rendezték meg az Eurázsiai Gyep Konferenciát (Eurasian Grassland Conference), amelyen az Invázióbiológiai Divízió több kutatócsoportja is bemutatta legújabb eredményeit.

Inváziós emlős- és madárfajok közösségi alapú monitorozása

Megkezdődött a Magyarországon terjedő inváziós emlős- és madárfajok közösségi alapú (citizen science) monitorozása a MATE Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézet és az Ökológiai Kutatóközpont Ökológiai és Botanikai Intézet együttműködésében.

A növényi invázió és a fragmentáció közvetett hatásai az őshonos növényekre és a gyepi ízeltlábúakra

A növényi invázió és az élőhelyek feldarabolódása szinte minden ökoszisztémában káros hatással van a biológiai sokféleségre. Kutatásunkban feltártuk a selyemkóró (Asclepias syriaca) inváziójának közvetlen és közvetett hatásait a növények és az ízeltlábúak biológiai sokféleségre.

A citizen science és szúnyogkutatás: az urbanizáció és az inváziós szúnyogok közötti kapcsolat Magyarországon

Az urbanizáció, más néven városiasodás, jelentősen hozzájárulhat az inváziós szúnyog fajok és az általuk terjesztett betegségek terjedéséhez.